En syrisk författare har gått ut med stark kritik mot islam. Han framför att religionen är ”efterbliven” och har samma mentalitet som under medeltiden. Vidare lyfter författaren att det finns ett avstånd på flera hundra år mellan Europa och arabvärlden.

Det är Hashem Saleh som i januari medverkade hos den saudiarabiska nyhetskanalen Al-Arabiya Network där han framförde att islam är i stort behov av upplysning.

LÄS ÄVEN: Islamexpertens råd till barn: ”Icke-muslimer är våra fiender”

Enligt Saleh dras islam med extremism, okunnighet, takfir och sekteristiska krig.

– Europa gjorde sig av med detta för 150-200 år sedan. Det här är det historiska avståndet mellan europeiska framsteg och arabisk och islamisk efterblivenhet. Det finns ett historiskt avstånd på 200-300 år när det gäller tolkning av religion och religiös upplysning. Vi är i stort behov av religiös och filosofisk upplysning.

LÄS ÄVEN: Richard Jomshof: ”Islamister ska inte bestämma över svensk yttrandefrihet”