Byggnaden användes tidigare som baptistkyrka. Nu ska Vita Huset i Visby bli moské sedan Gotlands muslimska församling vunnit budgivningen på fastigheten. Men hela finansieringen är ännu inte på plats – samtidigt visar Samnytts genomgång att imamen bakom satsningen tidigare varit verksam inom Islamiska förbundet och samarbetat med studieförbundet Ibn Rushd.
Vita Huset på Ekmansgatan i Visby har under två decennier ägts av nykterhetsorganisationen IOGT-NTO förening Oskars Minne.
Organisationen köpte fastigheten 2006, då den användes som baptistkyrka. Det omkring 700 kvadratmeter stora huset har därefter fungerat som föreningslokal och i stor utsträckning hyrts ut till andra organisationer.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Nu ska fastigheten byta ägare – och återigen bli religiös lokal, men för en annan religion. Köpare är Gotlands muslimska församling, som redan bedriver verksamhet i huset och planerar att göra det till moské.
Bakom moskésatsningen står imamen Majed Omar, som kom till Sverige från Syrien omkring 2014, under de år då den stora migrantströmmen från Mellanöstern och Syrien till Europa och Sverige tog fart.
LÄS ÄVEN: Svenska kyrkan vill omvandla kyrka till moské: ”Vore fantastiskt”
Redan året därpå var han med och startade Islamiska förbundet i Härnösand och blev imam i Fred moské. Drygt ett decennium efter ankomsten till Sverige leder han nu den muslimska församling som är på väg att ta över den tidigare baptistkyrkan i Visby.
Majed Omar har beskrivit ambitionen som att skapa en moské för alla muslimska gotlänningar och ett ”Guds hus där alla är välkomna”.

Församlingen ska enligt planerna ta över fastigheten vid årsskiftet. Hela köpesumman ska vara betald senast i april 2027.
LÄS ÄVEN: Chocksiffror: 4200% ökning av moskéer i Sverige – på mindre än 25 år
Tre intressenter – priset steg med över en miljon
I den första rapporteringen angavs köpesumman till sex miljoner kronor. När Samnytt talar med Hedvig Strömbom på IOGT-NTO preciserar hon summan.
Hur många fanns det med i budgivningen?
– Det fanns tre stycken.
Och var slutade budgivningen?
– Själva budgivningen då slutade på 5,6 miljoner. Så det är ju det som är köpesumman.
Ja, så vi visste ju liksom vem det var vi sålde till. De har ju ändå haft sin verksamhet i den där lokalen i de senaste åren. Så det har ju varit fredagsbönen där till exempel. Varenda fredag i minst tre–fyra år nu. Sen får man ju tycka vad man vill om att det ska bli moské. Som väntat, folk har ju lite åsikter om det.
Hedvig Strömbom, IOGT-NTO
Fastigheten låg ute med ett utgångspris på 4,5 miljoner kronor. Budgivningen drev därmed upp priset med omkring 1,1 miljoner. Strömbom uppger samtidigt att det slutliga beloppet blir något högre.
– Lite mer än 5,6 miljoner kommer det ju vara de betalar.

För IOGT-NTO blev den snabba försäljningen en positiv överraskning.
– Vi har ju bara varit ganska glada över att försäljningen kunde gå så fort som det gjorde. Det hade vi inte väntat att det skulle göra faktiskt.
LÄS ÄVEN: SD-politikern om rödgrönas expressbeslut för jättemoskén: ”De körde på ändå”
Bakgrunden till försäljningen är enligt organisationen att den egna medlemsgruppen blivit både mindre och äldre. En stor del av verksamheten i huset har dessutom bedrivits av andra föreningar.
Fredagsbön i den gamla kyrkan
Gotlands muslimska församling var ingen okänd köpare. Församlingen har redan bedrivit verksamhet i Vita Huset under flera år.
Ni visste alltså vilka det var ni sålde till och vilken verksamhet de bedrev?
– Ja, så vi visste ju liksom vem det var vi sålde till. De har ju ändå haft sin verksamhet i den där lokalen i de senaste åren. Så det har ju varit fredagsbönen där till exempel. Varenda fredag i minst tre–fyra år nu. Hon fortsätter:
– Sen får man ju tycka vad man vill om att det ska bli moské. Som väntat, folk har ju lite åsikter om det.
LÄS ÄVEN: Misstanken: Turkiska islamister samlar in pengar till jättemoskén i Stockholm
Församlingen har betalat handpenning men har fortfarande inte fått ihop hela beloppet. På sociala medier pågår en insamling för att finansiera köpet. Omar har tidigare uppgett att föreningen kan förlora fastigheten om den inte lyckas betala resterande summa.
För IOGT-NTO har osäkerheten kring finansieringen samtidigt varit känd.
De verkar inte ha fått ihop de här pengarna ännu. Då finns det alltså en möjlighet att köpet inte blir av?
– Ja.
LÄS ÄVEN: Socialdemokraterna och moskéerna – en relation över 30 år
Församlingens styrelse har enligt Omar diskuterat olika scenarier för att säkra finansieringen, men fokus ligger på insamlingen.
Kände ni till att imamen Majed Omar haft kopplingar till Ibn Rushd, som flera menar styrts av Muslimska brödraskapet, som i sin tur är terrorklassade i flera länder?
– Sådana detaljer har vi inte gjort några efterforskningar kring, tyvärr.
Och det är inget som skulle påverka försäljningen om ni hade vetat det?
– Ja, jag skulle inte säga att det skulle göra det, faktiskt… eftersom valet stod mellan ett företag i Stockholm som ville hyra ett hus i Visby av oklar anledning, och en förening som redan är lokalt förankrad.

Imamen startade Islamiska förbundet i Härnösand
Majed Omar har en längre historia som imam i Sverige. Sveriges Radio rapporterade 2016 att Omar hade kommit till Sverige från Syrien knappt två år tidigare. Hösten 2015 var han med och startade Islamiska förbundet i Härnösand och blev imam i Fred moské.
Verksamheten växte snabbt. Efter en flytt till större lokaler uppgav Omar för Sveriges Radio att antalet deltagare vid fredagsbönen hade ökat från omkring 50–75 personer till 250–300.
LÄS ÄVEN: Kyrkolokal blir moské: ”Underbar och historisk dag – tack Allah”
Omar och föreningen förekom därefter i flera lokala sammanhang. Det fanns också ett dokumenterat samarbete med studieförbundet Ibn Rushd.
I Ibn Rushds årsberättelse för 2017 beskrivs Fred moské Islamiska förbundet som en av studieförbundets samarbetsföreningar.
Omar presenteras som cirkelledare och berättar själv om studiecirklar inom bland annat föreningskunskap, samhällsorientering, arabiska och koranläsning.
LÄS ÄVEN: Folkbildningsrådet beslut: Inga pengar till islamistiska Ibn Rushd
Ibn Rushds kopplingar till Muslimska brödraskapet har länge varit omdebatterade. I en MSB-finansierad rapport från 2017 hävdade terrorforskaren Magnus Norell, tillsammans med Aje Carlbom och Pierre Durrani, att flera svenska muslimska organisationer är startade av och till stor del styrda av Muslimska brödraskapet.
Jag skulle beskriva det som att man blir knivhuggen mitt i hjärtat när man ser sin heliga skrift brännas på det här sättet och hånas på det här sättet. // Samtidigt borde det finnas någon lagstiftning som gör det möjligt att inte bevilja tillstånd till sådana åtgärder.
Majed Omar, imam, Gotlands muslimska församling, till statsradion om koranbränningar
Om Ibn Rushd skrev rapportförfattarna att ledningen var ”helt styrd av MB”.

Muslimska brödraskapet eller nationella grenar av rörelsen är terrorlistade i bland annat Egypten, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten och USA.
Det finns däremot inget i det material Samnytt tagit del av som visar att dagens Gotlands muslimska församling har någon organisatorisk koppling till Ibn Rushd, som avvecklades som studieförbund 2025.
LÄS ÄVEN: Terrorforskaren varnar: Svenska kyrkan legitimerar islamism
Ville se lagstiftning mot koranbränningar
Omar har även uttalat sig offentligt i frågor om islam och religionsfrihet. När Sveriges Radio intervjuade honom om koranbränningarna beskrev han hur händelserna påverkade församlingsmedlemmarna.
På frågan hur svarade han:
– Jag skulle beskriva det som att man blir knivhuggen mitt i hjärtat när man ser sin heliga skrift brännas på det här sättet och hånas på det här sättet.
LÄS ÄVEN: Muslimer försöker ta över kyrka i Småland
Omar ansåg samtidigt att lagstiftningen borde ge möjlighet att stoppa sådana manifestationer.
– Samtidigt borde det finnas någon lagstiftning som gör det möjligt att inte bevilja tillstånd till sådana åtgärder.
LÄS ÄVEN: Iran i påverkansoperation mot Sverige – uppmanade till hämnd för koranbränning
Omar menar också att församlingen pratar om bränningarna ofta.
– Nästan hela tiden. Vi svenska och gotländska muslimer, vi är stolta att bo i Sverige och ha ett sådant demokratiskt fritt land.

Han tillade samtidigt att muslimer behöver känna sig trygga och säkra när det gäller religionsfriheten och menar att man borde kunna utdöma för brottet hets mot folkgrupp.
Omar har även tidigare kritiserat en gotländsk skola sedan vårdnadshavare uppmanats att inte uppmuntra barn att fasta under ramadan.
Till Sveriges Radio sade han då att det var ”konstigt att en skola i ett modernt och demokratiskt samhälle uppmanar folk att inte utöva sin religion”.
Miljonerna ska fortfarande in
Den stora frågan inför övertagandet av den tidigare kyrkan är nu finansieringen. Församlingen behöver få fram resterande del av köpeskillingen innan tidsfristen löper ut.
Behovet av större lokaler har samtidigt funnits länge. Redan 2023 berättade Omar för Sveriges Radio att Visbys dåvarande moské var för liten och att många inte kunde delta på grund av trängseln.
Med Vita Huset får församlingen betydligt större lokaler – om den lyckas finansiera affären.
LÄS ÄVEN: Polisen Maria Rosander varnar för islamiseringen: ”Samhället äts upp inifrån”
Samnytt har sökt Majed Omar för att bland annat fråga hur stor del av köpeskillingen som hittills är finansierad, varifrån handpenningen och de insamlade pengarna kommer och om församlingen tagit emot eller erbjudits ekonomiskt stöd från organisationer eller givare utanför Gotland eller Sverige.
Samnytt har även velat fråga vilka som sitter i församlingens styrelse och om föreningen har organisatoriska eller ekonomiska kopplingar till andra muslimska organisationer.
Samnytt har sökt Omar via de telefonnummer som finns offentligt tillgängliga, men utan att lyckas nå honom. Någon offentlig e-postadress har inte heller gått att hitta. Om Omar återkommer kommer artikeln att uppdateras med hans svar.










