På måndagen presenterade Tidöregeringens särskilda utredare Krister Thelin sin utredning om ett nationellt tiggeriförbud. Utredaren anser att ett förbud är onödigt och menar att det inte behövs eftersom tiggeriet har minskat, men föreslår ändå, om än motvilligt, att tiggeri kan kriminaliseras. Samtidigt slår han fast att kommunernas möjlighet till lokala förbud är tillräcklig.

Att utreda ett nationellt tiggeriförbud är en av punkterna i Tidöavtalet. Det är ett förslag som Sverigedemokraternas tidigare riksdagsledamot Kent Ekeroth lade fram i riksdagen redan 2012 – alltså för tretton år sedan – men som då möttes av kalla handen från riksdagspartierna och som nu kan komma att bli verklighet.

LÄS ÄVEN: Ekeroth: “När Moderaterna röstade nej till sina egna ord”

Nu har justitieminister Gunnar Strömmer (M) hållit en pressträff tillsammans med den särskilde utredaren Krister Thelin, en erfaren svensk jurist och domare som tidigare även varit statssekreterare i Justitiedepartementet under Carl Bildts regering 1991–1994.

Thelin presenterade vad han har kommit fram till i utredningen ”Ett nationellt förbud mot tiggeri” sedan hösten 2024 och huruvida Sverige bör införa ett sådant förbud.

– Det behövs inte, slog Krister Thelin fast vid pressträffen med Strömmer.

Tidöpartiernas utredare har kommit fram till slutsatsen att ett nationellt tiggeriförbud inte behövs. Ett av Thelins skäl är att omfattningen av tiggeri i Sverige har minskat, och ett annat är att han anser att kommunernas möjlighet att införa lokala förbud är tillräcklig.

– Det beror dels på att omfattningen av tiggeri ser annorlunda ut än det gjorde för tio år sedan. När kontanter används i allt mindre utsträckning lönar det sig inte längre för de utsatta grupper som inte sällan i organiserad form kom till Sverige för att tigga, hävdade Thelin vid pressträffen.

Carl Ridderstråle, CC BY-SA 4.0

Ytterligare ett skäl som Thelin anförde i sin avrådan från att införa ett nationellt förbud är att Sveriges kommuner redan idag har möjlighet att använda lokala ordningsföreskrifter för att förbjuda tiggeri på särskilda platser. Sådana föreskrifter finns redan i ett 20-tal av landets 290 kommuner.

LÄS ÄVEN: Tidöutredaren: Dubbla straff för gängkriminella – MEN tidigast 2028

Samtidigt som Krister Thelin argumenterar för att ett nationellt förbud inte behövs, har han ändå lagt fram två olika förslag för att kriminalisera tiggeri. Men detta enbart eftersom han var tvungen att följa direktiven, där Sverigedemokraterna varit den drivande kraften i att få fram ett förbud.

– Direktiven var så listiga att de säger att oavsett vad jag tycker om att införa ett tiggeriförbud eller inte så ska jag komma med ett förslag i den riktningen, berättade Thelin.

LÄS ÄVEN: “Tiggare” greps med verktyg för en halv miljon – slipper böter och fängelse

Därför föreslår han även att tiggeri ska straffas med böter, men att ansvar inte ska utkrävas om tiggeribrottet är ringa. Vidare föreslår han att lagändringen ska träda i kraft den 1 juli 2026.

Utredaren ifrågasattes

Att ett nationellt tiggeriförbud anses onödigt beror, enligt utredaren Krister Thelin, på att färre människor bär kontanter och därför inte kan skänka till tiggare. Tidningen Bulletins chefredaktör Pelle Zackrisson ställde då frågan till utredaren:

– Om det är inte är lönsamt att tigga längre varför sitter de då tiggare runt om i Sverige?

Frågan fick Krister Thelin att att försöka slingra sig i sitt svar, vilket gjorde att Zachrisson behövde upprepa frågan.

– Vad som är lönsamt är ju för den enskilda individen en relativ fråga. Det kan ju vara så att även om det på makroplanet visar sig att man inte kommer upp i det här, som man gjorde tidigare, 150 kronor per dygn, finns det någon som nöjer sig med 20 kronor per dygn. Så svaret på den frågan är naturligtvis att det är relativt, löd svaret till slut.

Arkivbild.

Tidöpartierna inte överens

I nästa steg ska regeringen skicka ut förslaget på remiss, men justitieminister Gunnar Strömmer (M) säger att det fortfarande är för tidigt att säga hur Tidöregeringen kommer att hantera frågan. Han tillägger att han ser fram emot att ta del av vad olika samhällsaktörer har att säga om utredningen.

LÄS ÄVEN: Liberal hotar rasera Tidöavtalet – vägrar tiggeriförbud

Det är dock oklart om Tidöregeringen överhuvudtaget kommer att driva igenom ett förbud. Liberalerna är starkt kritiska till ett tiggeriförbud, Kristdemokraterna är tveksamma, medan Sverigedemokraterna kräver det och Moderaterna har öppnat för det.

LÄS ÄVEN: L-toppar vägrar rösta fram SD-politik: “Har inte lovat något”

Se pressträffen med utredaren Krister Thelin och justitieminister Gunnar Strömmer (M):

LÄS ÄVEN: Tidö-utredningen: Villaägare kan tvingas betala klimatskatt på 400 000 kronor