De kommer till Sverige från länder som Indien, Pakistan och Nepal. Officiellt är de studenter men kommer för att jobba med hjälp av agenturer. Migrationsminister Johan Forssell (M) säger att kryphålen och missbruket måste bort.
I Sverige får internationella studenter och deras familjer arbeta hur mycket de vill, något som gör att Sverige sticker ut jämfört med många andra europeiska länder. Det öppnar också upp för fusk.
– 90 procent av våra studenter studerar inte, säger en rekryterare i Pakistan inför dold kamera.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
I Pakistan har SVT besökt fyra rekryteringsagenturer. Agenterna får betalt av svenska högskolor för att rekrytera studenter till Sverige.
LÄS ÄVEN: Rapport: Fusk med uppehållstillstånd för studier långt värre än befarat
– När du väl kommer till Sverige kan du hoppa av studierna och tjäna pengar genom att arbeta obegränsat. De flesta studenter lyckas på det här sättet och tjänar bra pengar, säger en agent.
På Migrationsverket säger man sig känna till missbruket och konstaterar att en person som inte avser att studera inte ska ha uppehållstillstånd i Sverige.

Falskt kontoutdrag
Närmare 150 000 kronor kostar avgifterna per läsår för studenter som är inskrivna på högskolor och universitet. 2024 gav det Högskolan Väst i Trollhättan 27 miljoner kronor.
LÄS ÄVEN: 14 000 indier i ”Foodorainvandring” till Sverige
För att bevisa att man har råd att betala detta måste man visa exempelvis ett bankkontoutdrag med tillräckligt med pengar. Mot en provisionsavgift erbjuder agenturerna ett falskt kontoutdrag.
För slappt
Migrationsminister Johan Forssell (M) säger sig inte vara förvånad över uppgifterna.
– Sånt här måste bort. Det är oacceptabelt och förstör. Vi kan konstatera att kontrollen har varit för dålig och systemet för slappt, säger han.
Ny lag
I fjol började 46 000 internationella studenter i Sverige. Man förbereder nu en ny lag som innebär att dessa får jobba maximalt 15 timmar per vecka och måste ta fler poäng än idag.
– De flesta studenter är seriösa, men vi vill enbart attrahera toppstudenter, säger migrationsminister Johan Forssell och fortsätter:
– Nu ser vi över lagen och granskningen visar vikten av att en ny lag kommer på plats så snabbt som möjligt under detta året.
LÄS ÄVEN: Migrationsverkets insida: Klaner, svenskar i minoritet och tystnadskultur





