Efter en utdragen process blev Sverige officiellt medlem i försvarsalliansen Nato på måndagen. Även om en majoritet av svenska folket är för ett medlemskap finns det ändå ett par grupper som sticker ut.
Inför Sveriges officiella anslutning undersökte Novus svenskarnas inställning till försvarsalliansen. I mätningen svarar 60 procent att det är rätt att Sverige går med i Nato, 23 procent tycker att det är fel. Män är mer positiva till medlemskapet än kvinnor.
41 procent anser att processen har hanterats bra, med en nästan lika stor andel som anser att Natoprocessen skötts illa.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Medlemskapet gör att det blir mer sannolikt att svenska soldater kommer att delta i Natoinsatser i andra länder, något som 43 procent anser är bra och 34 procent att det är dåligt. Även här är männen betydligt mer positivt inställda.
LÄS ÄVEN: Svenska folkets dom över Natomedlemskapet: För stora uppoffringar
Att desto fler är positiva till medlemskap än deltagande i Nato-insatser anser Jacob Westberg, docent i krigsvetenskap och universitetslektor med inriktning mot säkerhetspolitik och strategi vid Försvarshögskolan, kan betyda att det behövs utbildningsinsatser.
– Det är på något sätt orimligt att man å ena sidan är väldigt glad för Nato-medlemskapet och att vi genom det blir säkrare. Men om man å andra sidan själv inte är beredd att som svensk bidra till andra länders säkerhet så är det ju djupt omoraliskt, säger han till Göteborgs-Posten.
Utöver en skillnad mellan könen finns även en tydlig skillnad beroende på åldersgrupp. Yngre i åldrarna 18-34 är mer negativt inställda medan äldre är desto mer positiva. I åldersgruppen 65-84 har en majoritet en positiv inställning till det svenska Nato-medlemskapet.





