Alternativ för Sverige (AfS) ökar i senaste opinionsmätningen från Sentio research. Partiledaren Gustav Kasselstrand tror att det kan bero på missnöje med regeringens politik.
– Allt fler är nu öppet kritiska mot Tidöavtalet, säger han till Samnytt.

Om det vore val idag så skulle det vara mer än tre gånger så många som röstar på AfS jämfört med i valet 2022. Åtminstone om man ska tro Sentio researchs senaste mätning, som presenteras idag och genomförts på uppdrag av Riks.

LÄS MER: Socialdemokraterna rusar uppåt i senaste Sentio-mätningen

Fast någon riksdagsplats skulle det ändå inte bli för partiledaren Gustav Kasselstrand och hans partikamrater. AfS landar nämligen på endast 0,8 procent i Sentio-mätningen.

“Väldigt osäker siffra”

Kasselstrand själv tar resultatet av mätningen med en nypa salt. Anledningen är AfS resultat i Sentios marsmätning.

LÄS ÄVEN: Här stoppas AFS kupp mot Magdalena Andersson

– Med tanke på att den förra mätningen visade noll procent, så är det klart att 0,8 procent också är en väldigt osäker siffra. Det är väldigt svårt att säga om det är där vi ligger idag eller inte, konstaterar Kasselstrand när Samnytt ringer upp honom.

Trots det tror AfS-ledaren att AfS ökar i opinionen.

– Det bedömer jag utifrån det högre intresse som finns för partiet i sociala medier, men även att allt fler nu är öppet kritiska mot Tidöavtalet, säger han.

Delmålet: En procent

För att ta plats i riksdagen krävs fyra procent av väljarnas röster. Men Kasselstrand säger att han, trots det, inte skulle vara missnöjd med 0,8 procent.

LÄS ÄVEN: Fem hoppar av AfS-styrelse efter internt storbråk

– Det ger en skillnad i den bemärkelsen att vi kan visa att vi har ett väljarstöd på omkring 50 000 personer, vilket det skulle motsvara. Det ger en viss tyngd i debatten. Då är vi inte ett mikroparti som andra partier utanför riksdagen, utan ett parti som är på god väg mot riksdagen, menar han.

Nästa delmål för AfS är emellertid en procent av rösterna. Anledningen är att partier som når den gränsen därefter får sina valsedlar betalda och utlagda av Valmyndigheten. Det gör att fler kan rösta på dem.

– Det är vårt primära mål i det här läget. Det ska vi inte sticka under stol med. Jag säger alltid att en procent är halvvägs till fyra procent, säger Gustav Kasselstrand.

Sentios mätning bygger på 1000 webbintervjuer genomförda mellan 17 och 23 april. Samnytt har sökt Sentio.

LÄS ÄVEN: Kasselstrand om återvandring: En miljon ska hem