Över 1,4 miljarder kronor har Sida under de senaste tio åren tvingat svenska skattebetalare att skänka till Islamic Relief. Nu gör man plötsligt en helomvändning och stryker pengaflödet. En seger för Sverige, menar SD-ledaren Jimmie Åkesson.
I somras avslöjade Samnytt att den svenska biståndsmyndigheten Sida har skänkt sammanlagt 1,4 miljarder kronor till den muslimska biståndsorganisationen Islamic relief sedan 2016. Trots att organisationen av flera länder har anklagats för islamistisk fundamentalism och terrorfinansiering samt kopplingar till Muslimska brödraskapet har pengarna fortsatt betalas ut.
När Sida nu stoppar pengaflödet görs det med hänvisning till att Islamic Relief inte anses leva upp till kraven som ska säkerställa att det inte finns kopplingar till våldsbejakande extremism och antidemokratisk verksamhet. Man hänvisar också till strängare krav från Tidöregeringen.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
”Eftersom regeringens styrning är tydlig med att sådana kopplingar inte är förenliga med stöd från dessa strategier har Islamic relief Sverige fått avslag på sina ansökningar inom ramen för partnervalsprocesserna för CSO- respektive HUM-strategierna”, skriver Sidas pressekreterare Inga-Lill Hagberg i en kommentar till Expressen.
LÄS ÄVEN: AVSLÖJAR: Sida har skänkt 1,4 miljarder till Islamic relief
I en fördjupad granskning utförd av Centrum mot våldsbejakande extremism, CVE, har man hittat de misstänkta kopplingarna. Där heter det att ”ett fåtal personer” inom Islamic relief i Sverige med närliggande nätverk har eller har haft koppling till ”våldsbejakande extremism eller antidemokratiska miljöer”.
Samtidigt understryker Sida att inget framkommit som tyder på att Islamic Relief Sveriges faktiska verksamhet är antidemokratisk eller våldsbejakande i sig eller att den aktuella styrelsen utövar ett sådant inflytande över verksamheten.
”Däremot finns det personer med befattningar inom verksamheten som kan anses ha sådana kopplingar”, skriver Sida.
Beklagar beslutet
I ett pressmeddelande skriver Islamic Relief Sverige att man ”är en oberoende humanitär organisation” som ”bedriver humanitära och utvecklingsrelaterade insatser i över 20 länder med målet att lindra nöd, rädda liv och stärka människors motståndskraft i kriser och konflikter, samt att främja hållbar utveckling och mänskliga rättigheter”.
Islamic Relief Sverige har haft ett strategiskt partnerskap med Sida sedan 2014 och ansökte i november 2024 om ett fortsatt partnerskap. I december 2025 mottog organisationen besked om att ansökan om ett nytt strategiskt partnerskap inte beviljades efter ett yttrande från Centrum mot våldsbejakande extremism (CVE). Organisationen beklagar beslutet och fortsätter sitt arbete i enlighet med sitt humanitära uppdrag.
I sitt yttrande konstaterar CVE att ingen information har framkommit som visar att Islamic Relief Sverige verksamhet, styrelse eller medlemsorganisationer är antidemokratisk eller våldsbejakande eller att medlemsorganisationer eller styrelsen utövar ett sådant inflytande. Samtidigt hävdar yttrandet att CVE inte kan ge några garantier om IR Sverige framtid. Ett yttrande vi på Islamic Relief Sverige inte delar.
Mot denna bakgrund avser Islamic Relief Sverige att ta kontakt med CVE för en fördjupad dialog kring yttrandets genomförande och dess slutsatser. Organisationen har frågor som rör bland annat metodval, källhantering samt möjligheten för Islamic Relief Sverige att yttra sig inom ramen för processen. Islamic Relief Sverige välkomnar dialog och betonar att rättssäkerhet, transparens och möjlighet till bemötande är grundläggande principer i all myndighetsutövning.
Vidare heter det att Islamic Relief Sverige ”tar tydligt avstånd från alla former av politisk extremism och våldsbejakande ideologier och verkar som en trosbaserad men politiskt obunden humanitär aktör, i enlighet med principerna om neutralitet, opartiskhet och oberoende” och man hävdar att beslutet ”drabbar ytterst de hundratusentals människor världen över som varje år tar del av våra humanitära insatser”.

Åkesson: Seger
I ett längre inlägg i sociala medier kommenterar SD-ledaren Jimmie Åkesson beslutet som han betecknar som en seger för Sverige ”och en fingervisning om hur vi kommer att fortsätta arbeta med dessa frågor” där inte en enda ”krona av svenskarnas skattepengar ska gå till islamistiska organisationer”.
Åkesson konstaterar också att beslutet kommer efter flera års påtryckningar från Sverigedemokraterna och så småningom regeringen.
”Inte en dag för tidigt”, skriver Åkesson som samtidigt frågar vad Magdalena Andersson har hållit på med under alla år.
Förutom den förkastliga islamistiska agendan så motverkar den här typen av organisationer det kanske viktigaste som Sverige behöver just nu, nämligen att människor som valt att flytta hit också fullt ut anpassar sig till våra lagar, regler och normer. Här måste alla delar av samhället dra åt samma håll.
Jag kan inte låta bli att undra vad tidigare regeringar har hållit på med.
Under Magdalena Anderssons svaga ledarskap kunde Islamic Relief, med koppling till våldsbejakande extremism, kvittera ut hundratals miljoner av våra gemensamma medel.
Vidare påpekar Åkesson att Sverigedemokraterna i förhandlingarna med regeringen återkommande har förhandlat in i styrdokumenten att Sida ska stärka sina kontrollmekanismer för att säkerställa att inga biståndsmedel ska gå till aktörer som stödjer våldsbejakande extremism inklusive islamism, antisemitism och terrorism – något som en socialdemokratisk regeringen också hade kunnat göra ifall viljan fanns.
Nu frågar han sig vad eventuella framtida socialdemokratiska regeringen kommer att göra, en fråga Åkesson anser att svenska väljare och skattebetalare förtjänar ärliga och raka svar på i god tid före valet i höst.
LÄS ÄVEN: Kommunal Islamic relief-reklam i Malmö väcker uppmärksamhet





