FN:s barnfond Unicef larmar om att humanitär hjälp i Gaza måste skyddas efter att ytterligare fyra lastbilar med livsviktiga näringsprodukter utsatts för ett väpnat rån i Gaza.
Enligt ett pressmeddelande på Unicef:s hemsida utsattes lastbilarnas chaufförer för ett väpnat rån och tvingades lämna ifrån sig lasterna. Gängen som rånar lastbilarna beskrivs som ”beväpnade individer”.
FN:s talesperson Stéphane Dujarric har kommenterat de väpnade plundringarna av Unicefs lastbilar som ett ”allvarligt hinder” för hjälpleveranserna till Gazaborna. Samtidigt är det långt i från första gången.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS MER: FN: 85 procent av hjälpen till Gaza stjäls
Stéphane Dujarric har framfört att Unicef tvingats avbryta hämtningar av nödhjälp och förnödenheter för tredje dagen i rad.
– Detta på grund av den höga risken för plundring längs den väg som de israeliska myndigheterna frigjort åt oss, säger Dujarric.

Svårt sjuka barn berövades hjälp
I ett uttalande har Unicef centralt kommenterat att rånet mot de fyra lastbilarna med livsviktig nödhjälp innebar att minst 2 700 svårt och akut undernärda barn berövades sin hjälp.
Denna stöld har berövat minst 2 700 svårt och akut undernärda barn av livräddande RUTF – vitala förnödenheter i en tid då svält har deklarerats i norra Gaza och den pågående militära operationen skapar ytterligare fördrivning och förvärrar de förödande konsekvenserna för barn.
– UNICEF:s uttalande.
FN-organisationen understryker att barnen bär den tyngsta bördan i det pågående kriget och vädjar att internationell humanitär rätt måste respekteras.
LÄS ÄVEN: Ekeroth: ”Nya lögner staplas på gamla”