Omvandla Sveriges mest exklusiva villaområden till blandade bostadsmiljöer, där socioekonomiskt svaga migranter får förtur. Det är enligt journalistprofilen Per Gudmundson innebörden i Hyresgästföreningens färska rapport som stödjer Socialdemokraternas linje att “blanda befolkningen” – inte genom att lyfta ’utsatta’ etniskt segregerade problemområden, utan genom att låta migranterna flytta därifrån och in i landets mest attraktiva bostadsområden.
I ett debattinlägg I GP menar den profilerade opinionsskribenten Per Gudmundson att Socialdemokraterna, i samarbete med Hyresgästföreningen, driver en politisk linje som syftar till att “blanda befolkningen” i Sverige. Det handlar, enligt Gudmundson, om att bryta boendesegregationen genom att omvandla exklusiva villaområden till blandade bostadsområden med hjälp av ny insprängd förtätning av hyresrätter – något som i praktiken kan innebära att migrantgrupper med låg socioekonomisk status får förtur till områden som många infödda svenskar i samma situation bara kan drömma om.
LÄS ÄVEN: Per Gudmundson: ”Tvångsblandning kommer att ske – med lagstiftning”
Gudmundson refererar till Socialdemokraternas nya politiska riktlinjer, där det uttryckligen sägs att man vill “bygga bort segregationen”. Han lyfter även fram hur det göteborgska kommunalrådet Jonas Attenius på partikongressen betonade att “vi behöver blanda befolkningen”.
Hyresgästföreningen i samarbete med Socialdemokraterna
Samtidigt som Socialdemokraterna klubbade sin integrationsstrategi, släppte Hyresgästföreningen (HGF) en rapport med ett liknande budskap: att “Sveriges dyraste och mest eftertraktade villaområden” är de bästa platserna för så kallad “blandad” bebyggelse. Enligt HGF är dessa områden i dagsläget för etniskt svenskt homogena och bidrar därför till segregationen, något man vill lösa genom att förtäta med hyreshus för migranter.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Timbro sluter upp bakom Socialdemokraternas etniska tvångsblandning
Gudmundson citerar rapporten: “Sveriges villaområden bör inte fortsätta vara segregerade ohållbara bostadsplatser för några få, utan borde utvecklas till blandade trädgårdsstäder för alla.” Enligt honom innebär detta en radikal förändring där inte utsatta områden förbättras – utan där välmående områden omformas med uppenbar risk att försämras och belastas med samma problem som miljonprogramsområdena dragits med de senaste decennierna.
En halv miljon nya bostäder – i de exklusivaste områdena
Enligt rapporten finns det potential att bygga 600 000 nya bostäder i 410 välmående villaområden i 20 svenska tätorter. I Stockholm skulle förtätningen ge plats för 287 600 bostäder – i områden som Djursholm, Torsvik, Ålsten och Nockeby. Göteborgslistan toppas av Långedrag och Kärrdalen, medan man för Malmö pekar ut Bellevue och Eriksfält.
“Det är villaområden med ensidigt bostadsutbud i form av dyra och stora bostäder som segregerar staden, inte billiga flerbostadsområden”, lyder ett av budskapen från HGF. Gudmundson menar att detta visar att det inte är de utsatta områdena och dess dåligt integrerade befolkning man betraktar som problemet – utan villorna och de välanpassade svenskar som bor där.
Politisk koppling trots påstådd opartiskhet
Formellt sett är Hyresgästföreningen partipolitiskt oberoende, men Gudmundson påpekar att organisationen är en del av arbetarrörelsen och har tydligt stöttat Socialdemokraterna i valrörelser. Vid årets förbundsstämma fastslog HGF i samklang med S att den viktigaste valfrågan inför 2026 är “fler hyresrätter”, med löftet: “Vi kommer göra allt vi kan för att få Sveriges tre miljoner hyresgäster att gå till valurnorna och göra sina röster hörda.”
”En politisk förändring av Sverige i grunden”
Gudmundson framhåller att det nu pågår ett samordnat projekt där Socialdemokraterna, med stöd av Hyresgästföreningen, försöker förändra Sveriges bostadsstruktur i grunden. Enligt honom sker detta genom att ge socioekonomiskt svaga grupper – ofta nyanlända – tillträde med förtur till landets mest attraktiva bostadsområden, något som aldrig varit aktuellt för infödda svenskar i samma ekonomiska situation.
Han avslutar med att beskriva det som ett uttryck för en etnisk blandningsplan, där villaområdenas exklusivitet ska brytas – inte genom jämlika möjligheter, utan genom politisk styrning.