Det står klart att den småländska orten Vetlanda islamiseras med en ny moské. Men det är ingen ny byggnad utan en gammal kyrkolokal som nu ska omvandlas till moské.

Bosniakiska islamiska samfundet står bakom köpet av kyrkolokalen som tidigare tillhörde Frälsningsarmén. Lokalen är belägen på Kyrkogatan och ska vara omvandlad till en moské i september i år.

LÄS ÄVEN: Bygget av Helsingborgs nya megamoské har börjat

Bosniakiska islamiska samfundet motiverar köpet med att deras församling i Vetlanda växer kraftigt och att den nuvarande lokalen är för liten. Bosniakiska islamiska samfundet etablerades i Sverige 1995 och har idag 27 församlingar runt om i landet.

Bosniakiska islamiska samfundet. Faksimil Facebook

Tackar Allah för övertagandet

På Facebook kommenterar församlingen köpet av kyrkolokalen som ”en underbar och historisk dag”. Vidare tackar man Allah för att den svenska kyrkolokalen nu omvandlas till en moské.

Faksimil Facebook

Köpesumman är 4 695 000 kronor och muslimer uppmanas att hjälpa till med islamiseringen genom donationer. Det står bland annat att läsa, ”om någon bygger en moské för Allahs skull, kommer Allah bygga ett hus i paradiset åt honom”.

LÄS ÄVEN: Svenska kyrkan vill omvandla kyrka till moské: ”Vore fantastiskt”

Tycker du om det vi gör?

Donera då en slant till tidningen. Utan ditt stöd kan vi inte fortsätta att granska etablissemanget.

Du kan swisha 123 083 3350, fylla i formuläret nedan eller klicka här för övriga alternativ.