Trots att den migrantrelaterade brottsligheten ständigt slår nya rekord med dagliga skjutningar och bombningar tycks förtroendet för Socialdemokraterna och statsminister Stefan Löfven (S) hålla i sig och dessutom öka.
Det är i Novus opinionsmätning för september som Socialdemokraterna ökar med 2,1 procentenheter – lika många procentenheter som Vänsterpartiet tappar efter uppgången i samband med att Stefan Löfven avsattes som statsminister för att sedan återkomma ytterligare en gång.
– Vänsterpartiet är återigen på samma nivå som de var i början på sommaren, framförallt tappar man väljare till Socialdemokraterna, säger Torbjörn Sjöström, vd på Novus, till SVT Nyheter.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Näst störst blir denna gång Moderaterna med 22 procent, en uppgång med en procentenhet, medan Sverigedemokraterna backar med två procentenheter och landar på en tredjeplats med 19,6 procent.
I spärrstriden klarar sig Miljöpartiet precis denna gång. Liberalerna har dock fastnat långt under fyra procent.
V 11,2 (-2,1)
S 25,9 (+2,1)
MP 4,4 (+0,6)
C 8,9 (0,0)
L 2,1 (-0,1)
M 22 (+1,0)
KD 4,5 (0,0)
SD 19,6 (-2,0)