USA:s utrikesminister Marco Rubio träffade under tisdagen sin ryske motsvarighet Sergej Lavrov i Diriyah-palatset i Saudiarabiens huvudstad Riyadh. Syftet med mötet: Få slut på kriget i Ukraina.

Det är första gången sedan den ryska invasionen som amerikanska och ryska toppolitiker träffas. Senast var i december 2021, då USA:s förre utrikesminister Antony Blinken träffade Lavrov under OSSE-toppmötet i Stockholm.

Sedan dess har relationen mellan de båda länderna emellertid försämrats avsevärt. Och de utkämpar ett proxykrig mot varandra i Ukraina som kostat tusentals miljarder kronor och möjligen miljoner människoliv.

En av de mest förödande konflikterna mellan de båda supermakterna någonsin.

Foto: Rysslands utrikesdepartement

Ukraina och EU inte välkomna

USA:s president Donald Trump är fast besluten att förhandla fram fred i Ukraina, och enligt ett uttalande från USA:s utrikesdepartement så är han den ende världsledare som kan göra det.

Förhandlingarna i Saudiarabien hålls emellertid över huvudet på såväl Ukraina som EU. Ingen av dem har bjudits in till toppmötet i Riyadh, vilket skapat irritation i såväl Kiev som i Bryssel.

Efter förhandlingarna var parterna åtminstone överens om att “börja arbeta på en väg för att avsluta konflikten i Ukraina så snart som möjligt på ett som är varaktigt, hållbart och acceptabelt för alla sidor”.

Det konstaterades även att ett telefonsamtal eller ett möte inte räcker för att få till stånd varaktig fred. Och att det till att börja med måste vidtas åtgärder för att normalisera de diplomatiska relationerna mellan USA och Ryssland för att kunna komma vidare med förhandlingarna.

LÄS ÄVEN: Zelenskyj: “Väldigt farligt” om Trump pratar med Putin utan oss