32-årige Christian Zedig från Småland reste till Köpenhamn för att se Sveriges VM-match mot Frankrike. Där försökte han gå emellan för att stoppa ett bråk vilket slutade med att han miste livet. En afrikan tros vara gärningsmannen. Då en tyst minut hölls för Zedig fanns även några slöjbeklädda kvinnor på platsen som tycktes uppleva situationen som väldigt underhållande.
Christian Zedig utsattes för dödligt våld och avled sedermera av sina skador. Den misstänkte gärningsmannen, som har ett digert kriminellt cv, greps kort efter att han efterlysts. Mannen har häktats och enligt danska myndigheter är bevisläget starkt efter att händelsen fångats på övervakningsfilm.
Zedig var en gift småbarnspappa bosatt i Eksjö i Småland som arbetade som polis. Fallet har uppmärksammats stort i Europa som ytterligare ett exempel på det ständiga våld européer utsätts för av migranter.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Afrikanen misstänks ha slagit ihjäl polisen Christian
På sociala medier beklagar Danmarks statsminister Mette Frederiksen mordet. På inlägget har Lawen Redar (S) svarat:

Samtidigt konstaterar Frederiksen att det är alltför mycket kriminalitet i Danmark som begås av invandrare:

Flinande slöjor
Något annat som väckt uppmärksamhet är den tysta minut som hölls på platsen för Christian Zedig inför matchen mellan Norge och Brasilien. I direktsändningen syns en grupp slöjbeklädda kvinnor som var de enda som inte stod upp och tycktes göra sitt bästa för att hålla sig för skratt.
Så fort kvinnorna kom i bild bröts sändningen och i senare versioner dansk tv lagt upp på nätet hade sekvensen klippts bort.
LÄS ÄVEN: Fransk fotbollstopp rasar efter orden om VM-truppen: ”Ett lag från Afrika”





