Kriminalvårdens platsbrist på landets anstalter och häkten har lett till att myndigheten söker nya sätt att verkställa fängelsestraff. Från och med den 1 juni införs en ny verkställighetsform, så kallat kontrollerat boende, där dömda personer avtjänar sina straff utanför traditionella fängelser men står under övervakning med elektronisk fotboja. Ett hotell i Hägerneholm i Täby pekas nu ut som en möjlig plats för verksamheten.
Det aktuella hotellet, Part-Time Home, bedöms uppfylla de krav som ställs på ett kontrollerat boende. Enligt Kriminalvården är läget särskilt lämpligt eftersom det finns goda möjligheter till kollektivtrafik. De personer som placeras där ska nämligen ha en ordnad sysselsättning under dagtid, exempelvis arbete eller studier, vilket gör närheten till buss- och tågförbindelser viktig.
Planerna har dock väckt starka reaktioner från den politiska ledningen i Täby. Hotellet ligger i nära anslutning till både skola, förskola och idrottsanläggningar, något som kommunens styrande partier anser är olämpligt. Samtliga gruppledare inom Täbyalliansen har därför skickat ett gemensamt brev till Kriminalvården där de uppmanar myndigheten att välja en annan plats.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Kriminalvårdare och intagna i muthärva – fem begärs häktade efter razzia på anstalt
Kommunstyrelsens ordförande Erik Andersson (M) beskriver förslaget som mycket anmärkningsvärt och menar att verksamheter av det här slaget inte bör placeras i miljöer där små barn vistas dagligen. Han efterlyser en mer grundlig prövning av lokaliseringen och anser att varje etablering måste bedömas utifrån de specifika förutsättningarna på platsen.
Kriminalvården avvisar farhågorna och framhåller att myndigheten under lång tid bedrivit verksamhet i närheten av både bostadsområden och skolor utan att det skapat några större problem. I Täby finns redan sedan tidigare en anstalt i säkerhetsklass 3, utan särskilda rymningshinder, som enligt myndigheten fungerar väl som en del av det lokala samhället.

Grovt rattfylleri
Emma Ekstrand, avdelningsdirektör på Kriminalvården, säger till Mitt i att oro ofta uppstår när nya verksamheter planeras men betonar att det handlar om personer som i många fall annars skulle ha avtjänat sina straff med fotboja i det egna hemmet. Hon nämner grovt rattfylleri som ett exempel på brott som är vanligt bland personer som verkställer straff på det sättet.
Frågan har redan varit föremål för möten mellan kommunen och Kriminalvården. Täby kommun anser bland annat att verksamheten kräver ett nytt bygglov och att en detaljerad verksamhetsbeskrivning måste lämnas in. Enligt kommunens näringslivschef Stefan Berg är verksamheten av en sådan omfattning att den inte längre kan betraktas som tillfällig hotellverksamhet.
Trots invändningarna arbetar Kriminalvården vidare med målet att så snart som möjligt efter den 1 juni kunna ta boendet i bruk för personer som ska avtjäna sina straff inom den nya verkställighetsformen.
På ett kontrollerat boende finns Kriminalvårdens personal på plats dygnet runt. Lagstiftningen syftar till att minska behovet av fängelse för personer med låg risk för återfall eller våld och göra det lättare att återanpassas till samhället.
LÄS ÄVEN: Fångar missnöjda med maten och strejkar – här är matsedeln som upprör





