Jan Emanuel står åtalad för olovlig avbildning efter att ha tagit en selfie inne på Amfibieregementet i Berga. Han nekar till brott och säger att han uttryckligen frågade flera personer på plats om det var okej – och fick ja. Samtidigt berättar han för Samnytt att fallet fått en politisk dimension, mitt i en valrörelse där han öppet kritiserat både S-ledningen och den egna rörelsens syn på migration och så kallad tvångsblandning.
När Jan Emanuel anlände till Amfibieregementet var syftet att hämta ut utrustning efter att ha anslutit sig till Hemvärnet. Inne i förrådet tog han en kort selfie-sekvens, något han beskriver som en spontan och ofarlig bild – tagen först efter att han, enligt egen utsaga, frågat flera personer om det var tillåtet.
– Jag frågade om det var okej att fota där inne. De svarade att det var okej inne, men inte ute. Flera av dem log, tog egna selfies och en ville till och med bli taggad, säger han i intervjun. Han menar att bilderna visar just detta: en avspänd stämning och personal som medverkar.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Björn Söder om SD-politiker som stoppas från Hemvärnet: ”Fullständigt oacceptabelt”
Han reagerar också på att militärpolisen valt att inte använda sina egna säkerhetskameror som bevisning.
– De vet att filmerna skulle visa att personalen var med på det, att de tog selfies och skrattade. Då skulle deras egna kollegor hamna i skiten. Så i stället kastar man en annan person under bussen och kör vidare med åtalet mot mig, säger han.
”En politiskt färgad anmälan”
Att just han blev föremål för anmälan ser han som mer än en slump. Under perioden var han en synlig röst i valrörelsen, ofta i debatt om migration, kultur och svensk försvarsvilja.
– De som anmälde hade uttryckt väldigt starka åsikter om mig, Trump och allt möjligt. De var öppet politiska. Man kan ju tänka sig att det spelade in, berättar Jan Emanuel för Samnytt.
LÄS ÄVEN: Jan Emanuel: “Poliser ska inte gå i Pridetåg på arbetstid”
Han syftar bland annat på att de som gjorde anmälan postat politiskt laddade kommentarer i sociala medier.
– Jag säger inte att det måste vara så, men det kan absolut vara drivet av politik. Vi står på helt olika sidor.
Jag är ingen SD-hatare, utan tvärtom tycker jag att mitt parti borde samarbeta med Sverigedemokraterna kring bra idéer. Ser man på våra partiprogram så är vi egentligen ganska lika.
Jan Emanuel
Emanuel pekar också på att flera andra politiker – inklusive statsministern och ministrar – under samma period tagit liknande bilder på militära anläggningar utan att polisanmälas.
– Vill man vara konsekvent skulle de ha ett digert arbete framför sig. Men de valde att anmäla mig.
GW: ”Svensk byråkrati när den är som sämst”
Kriminologen Leif GW Persson kommenterade nyligen åtalet och kallade det ett exempel på när systemet fastnar i sin egen formalism. Han erbjöd sig offentligt att betala Emanuels böter om han skulle dömas, och menade att hela rättsfallet skadar förtroendet för ett försvar som samtidigt efterlyser större folkligt engagemang.
– Det visar när svensk byråkrati är som sämst. Nämligen att de sväljer kameler och silar mygg på det här viset, säger Persson i TV4.
Det är en hållning som Emanuel själv delar.
– Jag ville uppmuntra människor att gå med i hemvärnet. Att försvara Sverige. Och så blir det här resultatet.

Hur påverkar detta andra, tror du, men även dig själv, att engagera sig i hemvärnet och försvaret av Sverige?
– Jag anstränger mig för att inte ta det just så. Jag vill att vi ska ha ett starkt försvar och jag vill att människor ska vilja försvara sitt land.
Som jämförelse, vilket Samnytt tidigare rapporterat, kan nämnas att Försvarsmakten under Reinfeldtregeringens mångfaldssatsningar rekryterade Peyman Kia – som senare, tillsammans med sin bror, dömdes för att under ett decennium ha läckt svenska försvarshemligheter till ryska GRU.
Trots att båda bröderna arbetat inom Säpo och Försvarsmakten kunde de obemärkt föra ut känslig information och ta emot miljonbelopp innan de greps. Fallet används av kritiker som exempel på hur verkliga säkerhetsrisker kan passera under radarn, samtidigt som betydligt lindrigare förseelser leder till omfattande utredningar och åtal.
LÄS ÄVEN: Försvarsmakten beordrades ”öka mångfalden” – anställde iranier som spionerade åt Ryssland
Jan Emanuel säger också att han har fått epitetet ”SD-sosse” påklistrat på sig, kanske som ett resultat av att han var tidigt ute med att varna för migrationens konsekvenser.
– Jag har inga problem med det. Jag är ingen SD-hatare, utan tvärtom tycker jag att mitt parti borde samarbeta med Sverigedemokraterna kring bra idéer. Ser man på våra partiprogram så är vi egentligen ganska lika.
En bredare konflikt med S-ledningen
Vid sidan av rättsfallet har Jan Emanuel det senaste året öppet kritiserat sitt parti, särskilt partisekreteraren i Göteborg, Jonas Attenius, för hur Socialdemokraterna hanterar segregationsfrågor.
Ska verkligen den vanliga, hederliga, arbetande människan, som kämpar för att betala av sin lägenhet eller villa, för att få det lite, lite bättre än sina föräldrar och för att ge en lite bättre framtid åt sina barn, ska de verkligen tvingas vara kuddar i ett politiskt misslyckande?
Jan Emanuel
I centrum står begreppet ”tvångsblandning”, som han menar partiledningen försöker förneka existerar – trots att människor enligt honom ”blandas mot sin vilja”.
– Det är en tvångsblandning när det sker mot människors vilja. Det spelar ingen roll om man försöker formulera det finare. Resultatet är detsamma, säger han i intervjun.
LÄS ÄVEN: Jan Emanuel uppmanar S-pamp att flytta till utsatt område
Vad är det som är mest ohederligt i förslaget om tvångsblandning, menar du?
– Det finns olika delar, men det jag inte har läst att någon har reflekterat över är att förslaget de lägger om att blanda befolkningen är försent. De lever inte i nuet. Han fortsätter:
– Partiledningen är så dåliga på att vara ute i landet, att de ser inte att det finns ingenstans att blanda längre. Man har sprungit förbi den punkten. Han utvecklar:
– Det finns ju inga ställen kvar som inte redan är blandade, förutom Lidingö och Djursholm. Men vi kan ju inte stoppa in alla där. Peka på var det inte redan är blandat? Tvångsblanda, men var?

LÄS ÄVEN: Per Gudmundson: ”Tvångsblandning kommer att ske – med lagstiftning”
Därefter går han in på det han kallar den ”etiska delen” av förslaget:
– Ska verkligen den vanliga, hederliga, arbetande människan, som kämpar för att betala av sin lägenhet eller villa, för att få det lite, lite bättre än sina föräldrar och för att ge en lite bättre framtid åt sina barn, ska de verkligen tvingas vara kuddar i ett politiskt misslyckande? Han fortsätter:
– Det är inte deras ansvar.
LÄs ÄVEN: S-ledaren hugger tillbaka vid kritisk fråga om tvångsblandningen: ”Ska vi leva etniskt segregerat?”
Till Samnytts reporter använder Jan Emanuel också ett nytt begrepp; ”tvångsflyttning”.
Socialdemokratiska politiker har ju gått ut och sagt att det inte handlar om tvångsblandning, eftersom man kan flytta?
– Ja, så kan man ju se det. Man kan ju sätta någon med en pistol mot huvudet och säga ”flytta gärna, men det är inget tvång”. Javisst, du kan ju samtidigt bo kvar och få din vardag sönderslagen.

Han återkommer gång på gång till sin syn på Socialdemokraternas historiska identitet.
– Jag är inte partist. Jag är socialdemokrat. Det är en ideologi som handlar om att förbättra arbetarnas liv. Inte om att blunda för verkligheten.
Du blir ju ibland anklagad av S-ledningen för att vara alarmist och populist, vad tänker du om det?
– Ja, att vara populist…, är det någonting som gjort att socialdemokratin har blivit socialdemokratin, så är det att man har talat till folket. Inte bara med folkets språk, utan för folkets intressen. Vi är ju arbetarklassens representanter. Det är per definition populism. Vi såg problemen och vi såg lösningarna. Han utvecklar:
– Att sedan då säga att de som lyfter fram problemen och kommer med en ”enkel lösning” har fel…, varför skulle en enkel lösning vara en dålig lösning? Jag ser problemen och jag har en lösning som går att genomföra, är det dåligt verkligen? Jag tycker inte det.
Trump, Musk och den ideologiska sprickan
Jan Emanuel tror också att hans uppskattande kommentarer om Donald Trump och stödet för Elon Musk spelat en indirekt roll i hur han uppfattas inom det egna partiet och av delar av myndighetsapparaten.
– Jag sa att vi borde bedöma Trump efter vad han faktiskt åstadkom för vanliga arbetare. Det var provokativt. Och när jag sa att jag skulle köpa en Tesla bara för att stötta Musk blev många vansinniga.
LÄS ÄVEN: Trump varnar: Europa riskerar gå under av migration
Dessa ställningstaganden, menar han, gjorde honom till en tydlig måltavla i ett allt mer polariserat politiskt klimat.
”Det finns inget brottsoffer, ingen skada, bara dumheter”
När han sammanfattar sin syn på åtalet återkommer han till en sak: proportionalitet.
– Det finns ingen skada. Inget brottsoffer. Ingen som tagit illa vid sig. Det är bara en byråkratisk tolkning som dras till sin spets. Och det är helt uppenbart att det kommer från ett politiskt håll.
Han säger att han står fast vid att han inte begått något brott och att han är beredd att gå vidare rättsligt om det krävs.
Rättsfallet mot Jan Emanuel handlar formellt om en skyddslag. Men under ytan finns en större konflikt: vem definierar verkligheten i dagens Sverige? En tidigare socialdemokratisk riksdagsledamot anklagas för ett regelbrott han menar att han fått tillåtelse att begå, samtidigt som han öppet bryter med partiledningens världsbild och politik.
Han lovar fortsätta vara en röst för det han beskriver som ”den klassiska socialdemokratin”.
– Jag försvarar inte partiet. Jag försvarar idéerna. Och de har aldrig handlat om att överge vanligt folk.
🔴 Uppskattade du artikeln?
Stötta tidningen så att vi kan fortsätta granska etablissemanget och berätta det andra medier utelämnar.





