Anna Trulsson är tidigare socialdemokraten och justitieminister Morgan Johanssons (S) ex-sambo som gick med i Sverigedemokraterna. Nu är hon vald till ny ordförande för SD Lund.

Samnytt har tidigare uppmärksammat att socionomen Anna Trulsson, tidigare aktiv i Socialdemokraterna och har tre barn tillsammans med Morgan Johansson, bytte parti och kandiderade till Lunds kommunfullmäktige för SD i valet 2022.

LÄS ÄVEN: Morgan Johanssons ex-sambo kandiderar för SD – ”Hon är varmt välkommen”

Trulsson blev inte invald och Lund är fortfarande en av Sverigedemokraternas svagaste kommuner. SD Lund har däremot valt Trulsson till ny ordförande.

I kommunvalet fick partiet enbart 8,7 procent men det vill den tidigare socialdemokraten Anna Trulsson nu ändra på genom att göra partiet mer synligt på gator och internet.

– Det är viktigt att vi syns mot Lunds medborgare, vill ju helst växa som parti, och vi vill åstadkomma det här framöver, säger Trulsson till Sydsvenskan.

LÄS ÄVEN: Morgan Johansson: ”Det vimlar av hel- och halvnazister i SD”