Spaniens socialistledda koalitionsregering har godkänt ett dekret som ger 500 000 illegala invandrare och asylsökande amnesti. Enligt en minister som varit pådrivande i processen kommer det att gynna Spanien som helhet.
I april 2024 rapporterade Samnytt att det under 2023 kom nästan 60 000 illegala invandrare till Spanien, många från hamnar i Marocko och Västafrika. Då uppskattades antalet migranter utan spanskt medborgarskap i landet till mer än sex miljoner varav 90 procent dock hade uppehållstillstånd. De flesta kom från länder som Marocko, Storbritannien, Rumänien, Kina, Venezuela, Italien och Colombia.
Nu står det klart att amnestin blir av och det kungliga dekretet, vilket innebär att det inte kräver parlamentets godkännande, förväntas träda i kraft i april och kommer att omfatta hundratusentals asylsökande och personer i med ”irreguljär status”.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: EU-land vill ge en halv miljon illegala invandrare uppehållstillstånd
För att kvalificera sig måste sökande bevisa att de inte har ett kriminellt förflutet och ha bott i Spanien i minst fem månader, alternativt ha sökt internationellt skydd, före den 31 december 2025.
Elma Saiz, minister för inkludering, social trygghet och migration, kallar beslutet en ”historisk dag” och tillägger att initiativet är utformat för att ”bryta de byråkratiska barriärerna från det förflutna”. Hon menar också att beslutet gynnar Spanien som helhet.
– Vi förstärker en migrationsmodell baserad på mänskliga rättigheter, integration och samexistens som är förenlig med både ekonomisk tillväxt och social sammanhållning, säger hon.

”Behöver migration”
Till skillnad från stora delar av övriga Europa har Spanien gått i motsatt riktning avseende invandring. I ett tal till parlamentet i oktober 2024 sa premiärminister Pedro Sánchez att landet befann sig vid ett demografiskt vägskäl och behöver migration för att få ekonomin att växa och upprätthålla välfärdsstaten.
– Genom historien har migration varit en av de stora drivkrafterna för nationers utveckling, medan hat och främlingsfientlighet har varit – och fortsätter att vara – de största förstörarna av nationer, sa han.
– Nyckeln ligger i att hantera den väl.
Hos nationalkonservativa Vox togs beslutet inte emot väl med partiledare Santiago Abascal som säger att ”Sánchez hatar det spanska folket” och ”vill ersätta dem”. Vox vill hellre se återvandring.
LÄS ÄVEN: Spanien lockar allt yngre svenskar





