Samnytts Mattias Albinsson kommenterar i denna text en Säpo-rapport som släpptes förra veckan, där Ryssland pekas ut som det största hotet mot Sverige.

”Ryssland utgör fortsatt det största hotet mot Sverige”.

Det slog Säkerhetspolisen (Säpo) fast i en ”bedömning” som presenterades i fredags. Eller som försvarsminister Pål Jonsson sagt vid upprepade tillfällen: Ryssland utgör det ”dimensionerande” hotet mot Sverige.

Säpo-chefen Charlotte von Essen med statsminister Ulf Kristersson (M) och justitieminister Gunnar Strömmer (M). Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Ryssland som det stora mörka hotet är ett budskap som svenskarna fått höra till leda i ett par decenniers tid. En retorik som trappats upp i takt med varje rysk militär intervention i före detta sovjetrepubliker som Georgien, Kazakstan och inte minst Ukraina.

LÄS MER: Regeringen: Sverige attackeras först vid ett Nato-Ryssland-krig

Sedan den ryska storskaliga invasionen av Ukraina i februari för snart fyra år sedan, så är denna ståndpunkt alenarådande. Den inom Myndighetssverige som ifrågasätter bilden av Ryssland som ”det största hotet” blir inte långvarig på sin post.

Kan ifrågasättas

Det finns emellertid anledning att sakligt ifrågasätta hur pass stort hot Ryssland utgör mot just Sverige.

För Ukraina är Ryssland, bevisligen, ett stort hot. Och ryska intressen av att försöka säkra den så kallade Suwalkikorridoren, vilken skiljer Rysslandsallierade Belarus från Kaliningradexklaven, gör att även Baltstaterna har anledning att se över sin säkerhet. Det är ingen slump att Nato har skramlat ihop ett antal tusen trupper som stationerats där.

Men är det någon på allvar som tror att Ryssland kommer försöka sig på en stor manöver där de intar Gotland, stormar Blekinges stränder från landstigningsfarkoster och släpper fallskärmssoldater över Arlanda?

Vladimir Putin och Donald Trump. Foto: Kreml

Om man ska tro Säpo-chefen tillika Hilda-medlemmen Charlotte von Essen, så verkar det nästan så.

– Säkerhetsläget är fortsatt allvarligt och hotbilden mot Sverige bedöms fortsätta i en försämrad riktning under de närmaste åren. Det är vi beredda på, säger hon med en varning om att ”den ryska säkerhetshotande verksamheten kan komma att öka i omfattning och allvar”.

LÄS ÄVEN: Här är medlemmarna i Expo-knutna maktnätverket Hilda

Hot som bjudits in

Visst. Säpo pekar visserligen inte minst på de ryska underrättelse- och säkerhetstjänsterna som hot, i form av bland annat underättelseverksamhet riktad mot Sverige. Spioneri. Det vill säga Ryssland spionerar på Sverige.

Men detta hot, i den mån det kan definieras som det, är till stor del självförvållat. Ett resultat av den M-ledda regeringens beslut för sjutton år sedan om att ”öka mångfalden” inom Försvarsmakten och andra känsliga myndigheter.

Det var under den mångfaldsdevisen som det iranskfödda brödraparet Peyman och Payam Kia fick jobb på Militära underrättelsetjänsten (Must) och på Säpo. Båda två sitter som numera bakom lås och bom, dömda för att ha gått ”den ryska underrättelsetjänsten GRU tillhanda”.

LÄS MER: ÅTAL: Försvarsmakten beordrades ”öka mångfalden” – anställde iranier som spionerade åt Ryssland

Av förundersökningen mot bröderna Kia framgår det som bekant att det fanns misstankar om att de kunde ha dubbla lojaliteter, på grund av sin bakgrund. Ändå fick de säkerhetsklassade jobb, och kunde sälja försvarshemligheter till Ryssland.

Ytterligare en man, som i flera års tid arbetat på Försvarsmakten, sitter just nu häktad misstänkt för att ha spionerat för Ryssland. Även den mannen har iransk invandrarbakgrund.

LÄS ÄVEN: Tidigare Försvarsmakten-anställd häktad misstänkt för spioneri

Det verkar alltså som att delar av det ryska hot som tydligt kan definieras, åtminstone delvis är självförvållat. Medvetet så. Det är knappast Putins fel om Säpo och Försvarsmakten anställer en massa utlänningar som de misstänker är opålitliga, för att ”öka mångfalden”.

Putin tackar givetvis gladeligen och tar emot. Men det är inte den ryske presidentens fel.

Iran på listan

Jag menar alltså inte att Ryssland inte utgör ett hot mot Sverige. Däremot att det finns aktörer, även stater, som kanske bör placeras högre upp på listan. Som helt enkelt utgör ett större hot mot Sverige. Åtminstone just nu.

En av dessa stater är Iran.

I januari förra året sköts den islamfientlige debattören och koranbrännaren Salwan Momika ihjäl i Södertälje. Den syriske medborgaren Bashar Zakkour är häktad i sin frånvaro för det mordet och misstänks numera gömma sig i just Iran. Det är inte långsökt att anta att mordet på Momika var ett iranskt beställningsjobb.

Salwan Momika 2023. Foto: Frankie Fouganthin, CC BY-SA 4.0

LÄS ÄVEN: Han är syriern som jagas för mordet på Salwan Momika

Den så kallade Kurdiska räven, Rawa Majid, leder sedan tre år tillbaka sitt kriminella imperium från Iran. Det finns underrättelserapporter som menar att bland andra Majid samarbetar med den iranska regimen för att genomföra attacker och terrordåd i Europa. Främst mot israeliska och judiska mål.

LÄS ÄVEN: Iran uppges anlita gäng i Sverige för attacker och terror

Och, vilket påpekades tidigare, så har flera av de spioner som avslöjats i Sverige iranskt påbrå. Dock är det kanske, återigen, inte heller den iranska regimens fel att Försvarsmakten och Säpo rekryterar iranier.

Ali Khamenei tackar såklart även han och tar emot.

USA största hotet?

Och så har vi kommit fram till elefanten i rummet: USA.

Donald Trump har vid upprepade tillfällen sedan han tillträdde som president uttalat att han vill att USA annekterar Grönland; en autonom ö som ingår i det Danska kungariket. Både Danmark och Grönland har sagt nej till det.

Men Trump har tydligt visat att han inte bryr sig om vad Danmark eller Grönland vill; att han inte bryr sig om internationell lag, att han inte respekterar Europa eller européer, att han struntar i vilka ekonomiska eller humanitära konsekvenser hans agerande får – och han har flera gånger hotat med militär makt om han inte får som han vill.

Foto: Vita huset

USA har, i jämförelse med Ryssland, helt andra förmågor att göra verklighet av sina militära hot. Danmark skickar just i detta nu trupper till Grönland; officiellt för att delta i en övning. Men det har kommunicerats att danska trupper stationerade på Grönland har order att ”skjuta först och fråga sedan”, om USA skulle få för sig att dyka upp oannonserat.

LÄS ÄVEN: Danska ordern: Grönland ska försvaras militärt

Vid en militär konfrontation mellan USA och Danmark, så kan det inte uteslutas att USA angriper militärbaser i Danmark, som marinbasen i Frederikshavn eller flygbasen Karup på Jylland, för att försvåra danska förstärkningar till Grönland. Det är naivt att tro att ett sådant krig skulle begränsas till endast Grönland.

Och oavsett vi vill det eller ej, så finns då en överhängande risk för att Sverige på ett eller annat sätt dras in i konflikten.

Så därför skulle jag personligen placera USA lite högre upp på listan över de största hoten mot Sverige. Kanske till och med i toppen av den.