Sverige ser ut att ta ett nytt steg i sitt militära stöd till Ukraina. Under torsdagen väntas regeringen presentera ett besked om att ett antal Jas Gripen-plan av modellerna C och D ska överlämnas till det krigsdrabbade landet.
På torsdagen har medier kallats till en pressträff vid Upplands flygflottilj i Uppsala där statsminister Ulf Kristersson (M) väntas medverka tillsammans med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Enligt uppgifter till svenska medier kommer fokus ligga på framtida svenskt flygstöd till Ukraina.
Ukraina har under en längre tid uttryckt önskemål om att få tillgång till Gripensystemet, framför allt de äldre versionerna C och D som bedöms kunna tas i bruk snabbare än den nyare E-modellen.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Zelenskyj i Sverige: ”Hoppas få minst 100 Gripen-plan”
Samtidigt uppges Sverige och Ukraina förbereda diskussioner om ett framtida köp av Gripen E. Tidigare har länderna skrivit under en avsiktsförklaring som omfattar mellan 100 och 150 flygplan.
Försvarsminister Pål Jonson (M) har tidigare bekräftat att samtal förs kring både Gripen E samt äldre versioner av flygplanet, men utan att ge några detaljer om tidsplan eller omfattning.
LÄS ÄVEN: Wallenberg nära att sälja 150 Gripen till Ukraina
Ukrainas försvarsledning har flera gånger beskrivit Gripen som ett av de mest lämpade stridsflygen för landets behov. Planet är byggt för att kunna operera från korta banor och enklare baser, något som anses vara en stor fördel i Ukrainas nuvarande situation.
LÄS ÄVEN: Wallenberg nära att sälja 150 Gripen till Ukraina
Experter menar också att Gripen skulle kunna stärka Ukrainas skydd mot ryska flyganfall och glidbomber samt förbättra stödet till markstyrkorna vid fronten.
Ukrainas försvarsminister Mychajlo Fedorov kallade tidigare under våren ett eventuellt Gripen-stöd för något som kan förändra kriget.
– Vår president tror på att Gripen kan förändra situationen i himlen, sa Fedorov.

Sverige kan ses som aktiv deltagare
Militäranalytikern Jörgen Elfving tror att ett svenskt besked om Gripenleveranser kommer att mötas av kraftiga reaktioner från Ryssland.
Enligt honom lär Ryssland beskriva Sverige som en mer aktiv part i konflikten.
– Ryssland kommer sannolikt peka ut Sverige som aktiv deltagare i kriget i Ukraina, nedvärdera Gripen och peka på att de ryska stridsflygplanen är överlägsna, säger Elfving till SvD.
LÄS ÄVEN: Pål Jonson om 128 miljarder till Ukraina: ”Vi är trea i världen”
Han påpekar dock att flygplanen inte kan börja användas omedelbart. Ukraina behöver både utbildade piloter, tekniker och fungerande logistik innan systemen kan bli fullt operativa.
Regeringen håller pressträff klockan 13.00 på torsdagen.
LÄS ÄVEN: Efter 1 000 miljarder till Ukraina: Tidöregeringen oroas att länder slutar skänka pengar och vapen





