➤ I slutet av augusti presenterade PostNord nya frimärken med motiv av konstnären och akvarellisten Lars Lerin. Ett av dessa föreställer en moské.
– När allt fler hälsningar skickas elektroniskt blir en hälsning i postlådan alltmer exklusiv och många väljer frimärksmotiv noga. Därför är det roligt att kunna erbjuda samtida konst i miniformat till alla brevskrivare i landet, säger Britt-Inger Hahne, chef PostNord Frimärken.
Enligt PostNord är Lerin “en av Sveriges mest älskade konstnärer“. Motiven ska ha valts ut i nära samarbete med Lerin och formgivits av en Gustav Mårtensson.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Motivet på frimärket har stora likheter med den akvarell av Lerin som 2014 var till salu hos Stockholms auktionsverk med titeln “Moské”.