Sverigedemokraternas vice ordförande i Västerbotten, Pontus Persson, berättar att hans försök att återvända till Försvarsmakten via Hemvärnet oväntat stoppades. Trots att han tidigare tjänstgjort som yrkessoldat och klarat både säkerhetsprövning och säkerhetssamtal kom ett plötsligt avslag. Även SD-toppen Richard Jomshof beskriver en liknande erfarenhet och antyder att det sannolikt rör sig om politisk diskriminering.
Politikern, som till vardags är politisk sakkunnig för Sverigedemokraterna i Region Västerbotten, berättar att han tjänstgjorde inom Försvarsmakten fram till 2012. Då valde han att lämna sin anställning, bland annat av ekonomiska skäl. Efter drygt ett decennium utanför uniformen växte beslutsamheten att återvända, denna gång samtidigt som han är engagerad inom Sverigedemokraterna.
LÄS ÄVEN: Så mycket kostade försvarets arabiska annonskampanj
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Enligt honom själv var beslutet att söka till Hemvärnet ett resultat av att det säkerhetspolitiska läget kändes alltmer allvarligt. Avsikten var tydlig – han ville kunna bidra med sin militära erfarenhet om landet skulle hamna i ett skarpt läge.
I ett längre inlägg på sociala medier-plattformen X redogör Pontus Persson att han genomförde obligatoriska momenten inför en antagning. Han stötte inte på några problem i varken säkerhetsprövning eller säkerhetssamtal utan blev godkänd.
LÄS ÄVEN: Försvarsmaktens nya hen-kampanj: ”En virtuell handgranat”
En vecka före planerad utbildningsstart kom beskedet som han själv beskriver som helt oväntat. Persson mottog ett mejl från Västerbottensgruppen med formuleringen:
Med anledning av information som framkommit i säkerhetsprövningen kan vi tyvärr inte anta dig till Hemvärnet.
Detta innebar att han inte längre var välkommen att genomgå den planerade utbildningen, trots tidigare besked om godkänd säkerhetsprövning.
Persson kontaktade Militärregion Nord för att reda ut orsaken till helomvändningen och det nya avslaget. Där ska han ha fått informationen att säkerhetsprövningen fortfarande var godkänd och att ”ingenting nytt hade framkommit”. Men trots det kvarstod avslaget.
När Persson begärde ut handlingar som kunde förklara beslutet fick han svaret att inga sådana dokument existerade och att Försvarsmakten inte avsåg att kommentera hans ärende ytterligare.
Jag har tidigare varit anställd inom Försvarsmakten, har en godkänd säkerhetsprövning, men Hemvärnet vägrar ta in mig – utan att ange någon som helst anledning.
SD-politikern uttrycker också förvåning över tidpunkten och omständigheterna, särskilt med tanke på att både regeringen och myndigheterna larmar om ett försämrat säkerhetsläge i vårt närområde.
Allt blir bara väldigt märkligt med tanke på det säkerhetspolitiska läget och att Försvarsmakten behöver alla soldater de kan få tag på, särskilt de som är villiga att komma tillbaka efter ett längre uppehåll.
Vad avslaget i själva verket beror på vill han inte spekulera om, även om han säger sig ha en uppfattning om varför de valt att stänga ute honom. I slutet av sin berättelse betonar han att han både är erfaren och motiverad.
Det som jag vet är att jag är utbildad, motiverad och vill göra vad jag kan för att försvara mitt land. En självklar hemvärnssoldat i mina ögon, men tydligen inte enligt Hemvärnet.

Richard Jomshof vittnar om liknande
Även SD-toppen Richard Jomshof har gett sig in i diskussionen och delat sina erfarenheter. Han skriver att man inte med säkerhet kan veta orsaken, men att partikollegan Pontus Perssons situation ger anledning till gissningar.
Nu vet vi inte att så är fallet, men med tanke på vad Pontus varit med om ligger den gissningen nära till hands. I mitt mejlsvar, som jag fick samtidigt som jag uppmärksammades för att jag hade anmälts för ”hets mot folkgrupp” (blev dock aldrig dömd), stod följande att läsa: ”Att vara hemvärnssoldat ställer särskilda krav på dig som person. Utifrån uppgifterna som du har lämnat har vi bedömt att du inte har de förutsättningar som krävs för att bli antagen.”
LÄS ÄVEN: LYSSNA: Försvarsmakten om politisk kartläggning av personal
Jomshof understryker att han själv har en lång bakgrund inom Försvarsmakten och politiken. Att han har gjort värnplikten och tjänstgjort flera år i Krigsdelegationen, fortfarande är invald i Sveriges högsta beslutande organ men trots detta fick han beskedet att han inte duger till att försvara närområdet.

På X har diskussionen fortsatt där en person frågade Pontus Persson om han har någon aning om vad detta beror på. Han vet inte, men kan bara gissa. Därefter fyller SD-toppen Richard Jomshof i att han känner samma sak. Enligt SD-toppen handlar det sannolikt om politisk diskriminering.
”Fick ett mejl för ett år sedan att min ansökan var avbruten. Förbannat märkligt om du frågar mig, men troligtvis rör det sig om politisk diskriminering i båda fallen”, skriver Jomshof bland annat.

Hemvärnet nekar extremister
År 2022 uppmärksammade Samnytt att 30-åriga civilingenjören Evelina Hahne i Stockholm stoppades från att gå med i Hemvärnet. Anledningen var att hon anklagades för att ha fel värdegrund och därför inte får vara verksam inom Försvarsmakten.
Evelinas man, William Hahne, var fram till för några år sedan en ledande företrädare för Alternativ för Sverige (AfS), men lämnade samtliga sina uppdrag i partiet. Evelina själv har aldrig haft någon formell position eller något förtroendeuppdrag inom AfS, men hon misstänkte att hans politiska bakgrund kan ha påverkat en ”helhetsbedömning” som ledde till beslutet att avbryta hennes rekrytering.
– Jag vet inte, jag kan bara spekulera eftersom de inte vill svara, berättade Hahne för Samnytt då.
LÄS ÄVEN: Svenskar med avvikande åsikter ”vårt viktigaste slagfält”
Samnytt intervjuade då överste Thomas Karlsson, chef för Mellersta militärregionen, som berättade att den som är intresserad av att söka till Försvarsmakten bör läsa in sig på värdegrunden för att avgöra om det över huvud taget är någon idé att ansöka.
Enligt honom är det möjligt att bli nekad om det finns ytterligheter där man ser att värdegrunden inte överensstämmer med Försvarsmaktens värdegrund. Med ytterligheter berättade Thomas Karlsson för Samnytt att han menade ”extremister”.
– Den värdegrunden kanske inte överensstämmer med ens egen, sa Thomas Karlsson då.

Översten utvecklade även sitt resonemang om myndighetens värdegrund sett till Evelinas fall.
– Försvarsmaktens värdegrund är heltäckande när det gäller sexuell läggning, etniska grupper och så vidare. Då finns det kanske yttringar i det här partiet som inte tillgodoser de värdegrundskriterier som vi utgår ifrån, sa Thomas Karlsson då och fortsatte:
– Det finns ingen skarp gräns, utan allt handlar om en bedömning.
Försvarsmaktens värdegrund är alltså heltäckande och det finns alltså ingen skarp gräns, utan en ”bedömning” som en enskild handläggare godtyckligt efter egna åsikter kan fatta beslut om för dagen.
Samnytt har återigen kontaktat Hemvärnet för att få svar på varför flera SD-sympatisörer vittnar om att deras ansökningar nekas, trots deras erfarenhet och det försämrade säkerhetsläget som både regeringen och myndigheterna ofta hänvisar till.
LÄS MER: Evelina inte välkommen i Hemvärnet – översten: ”Viktigt med samma värdegrund som oss”





